30 způsobů, jak se zbavit stresu (kniha)

Dle knihy je stres subjektivní. Co je pro jednoho důvodem ke kapitulaci, protože se cítí přetížený, druhého naladí a podnítí ho k ještě vyšším výkonům. Dozvíme se psychické techniky, možné fyzické aktivity i vhodnou stravu, jež pomáhají méně odolným lidem zvládat negativní stresové situace lépe.

Obstát v pracovním i životním tempu a nepodlehnout stresu není snadné. Zvlášť, když se na Čechy z různých stran valí zprávy o krizi. Najít třicet způsobů, jak bojovat s negativním stresem, může pomoci knižní novinka trojice rakouských odborníků.

Žít ve stresu je pravidlo, které dnes patří k životnímu stylu moderní doby. Vyhnout se stresovým situacím prakticky nejde. Zažíváme je v práci, doma, v kontaktu s ostatními lidmi. Další dávku stresových situací způsobuje i nynější ekonomický útlum, který přináší řadu existenčních nejistot, přehodnocování strategií mnohých firem a ztrátu pracovních míst tisíců lidí.

Dlouhodobý stres má pro člověka neblahé důsledky. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů je pro zdraví člověka mnohem nebezpečnější, než se předpokládalo. Na tuto skutečnost se snaží upozornit trojice autorů knižní novinky nazvané „30 způsobů jak se zbavit stresu“, kterou vydalo v únoru nakladatelství Grada.

„Vlivem stresu slábne imunitní systém a tělo předčasně stárne. Permanentní stres může vyvolat srdeční infarkt, vysoký krevní tlak, poruchy spánku, mrtvici, žaludeční vředy a onemocnění štítné žlázy. Připravuje půdu pro předčasnou arteriosklerózu, protože negativně působí na krevní cévy,“ popisují autoři. Podle odborných poznatků blokuje stres při nedostatku spánku energii, nemilosrdně ničí stěny nervových a mozkových buněk, a člověka tak poškozuje fyzicky i psychicky.

Autoři na 120 stranách upozorňují, že vyhnout se stresu je v dnešní době prakticky nemožné a rady tipu „Vyvarujte se stresu!“ označují za nesmyslné. Snaží se vysvětlit, proč zvládá každý člověk stres rozdílně. „ Stres je subjektivní. Co je pro jednoho důvodem ke kapitulaci, protože se cítí přetížený, druhého naladí a podnítí ho k ještě vyšším výkonům,“ píší autoři. Zároveň nabízejí psychické techniky, možné fyzické aktivity i vhodnou stravu, jež pomáhají méně odolným lidem zvládat negativní stresové situace lépe.

Nově nahlédnout na souvislosti

  • Při tělesných potížích přetrvávajících déle než rok, aniž by se podařilo najít somatickou příčinu.
  • V případě velkých návalů strachu nebo paniky (například strachu ze smrti, který je velmi intenzivní)
  • Při další zátěži v už tak stresem zatížených životních situacích (například při nutnosti péče o rodinného příslušníka, rozvodu, ztrátě zaměstnání).
  • V případě nevyřešených nebo zdánlivě neřešitelných konfliktech v rodině nebo zaměstnání.
  • Při déletrvajících pocitech bezmocnosti.
  • Když se člověk ve své životní situaci cítí přetížený nebo neschopný a trpí tím pocit jeho sebehodnoty.

Knížka ale není jen pouhým výčtem doporučení a možností, pomocí nichž můžeme podpořit vnitřní i vnější pohodu, a lépe tak bojovat se stresem. Autoři v ní velmi srozumitelnou formou umožňují čtenáři nahlédnout do procesů uvnitř lidského těla, které je zatěžované dlouhodobým stresem. Vysvětlují, že stresový podnět začíná v mozku, vede k aktivaci nervového systému a produkci hormonů, které ve stresové situaci zaplavují ve zlomku sekundy celé tělo. Nechávají čtenáře nahlédnout do chemie stresu, aby i laik pochopil, proč vlivem stresových podnětů buňky stárnou a proč je stres pro zdraví člověka tak nebezpečný.

Díky tomu se dá lépe pochopit, proč v boji proti stresu hraje významnou roli i správná výživa a životospráva. „Jíme rafinované, tedy čištěné produkty s velkým množstvím cukru, živočišného tuku, soli a chemické přísady prodlužující životnost potravin. Tak ze stravy odpadají všechny balastní látky, mnoho vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje, aby mohlo harmonicky fungovat,“ vysvětlují autoři. Publikace je proto i cenným rádcem, jaká výživa je dobrá pro nervy, aby tělo netrpělo nedostatkem živin a nedostávalo se do dalšího stresu.

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management