Biohacking jako cesta k lepší výkonnosti

Jak nám může sledování vlastního těla pomoct v práci?

Biohacking jako způsob zlepšování výkonnosti je postaven na kontrole vycházející ze sebeměření. Je postaven na myšlence, že co nemůžeme měřit, nemůžeme ani kontrolovat. Pro biohackery je biohacking způsob, jak zlepšovat nedokonalosti svého organismu a naplňovat jeho potenciál. Cítí se pak lépe a zvládají nástrahy každodenního, na výkon orientovaného života.

Oblasti, které jsou nejčastěji “hackovány” jsou spánek, výživa, mysl, cvičení a práce. Člověk je komplexní organismus, proto se biohackeři věnují optimalizaci všech možných úrovní.

Spánek

O tom, jak vylepšit kvalitu spánku jsme psali v jednom z předchozích témat. Připomeneme tedy základní tipy. Ideálem je nepít kofein po 16:00 odpoledne. I když máte pocit, že s vámi káva nic nedělá, výzkumy ukazují, že i tak ovlivňuje spánkový cyklus. Ložnice by měla být spíše chladná, kolem 17℃, co nejvíce zatemněná a bez elektrických zařízení. 

Na měření kvality spánku můžete použít aplikaci SleepCycle, která vás dokáže citlivě probudit v ideální fázi spánku. Určitě si na svých zařízeních nastavte noční světelný režim nebo si nainstalujte aplikaci Flux, která po určitém čase ruší modré světlo, které narušuje produkci melatoninu a tedy narušuje spánek.

Pokud nemůžete usnout, můžete zkusit Brain.fm, kde najdete speciálně upravenou hudbu, která vám s tím pomůže.

Výživa

Pokud chcete začít s úpravou stravy, je dobré si nechat udělat krevní obraz a průběžně ho sledovat, abyste viděli, jestli změny ve výživě fungují nebo ne. Zkuste si měsíc zapisovat, co jíte. Možná budete překvapeni, že i když máte pocit, že jíte zdravě, tak tomu chybí pestrost. To může vést k nedostatku minerálů a dalších živin, což následně ovlivňuje výkonnost. Vyhledávejte pestrost, čerstvost a kvalitu, jezte co nejméně upravené potraviny. S výživou souvisí i kvalita mikrobiomu, což je náš druhý mozek. Připomeňte si, o co jde.

Mysl

Účinným způsobem, jakým můžete trénovat mysl je meditace a práce s dechem. Četné výzkumy ukazují, že pravidelná meditace zlepšuje pozornost a ulevuje od stresu. Zkuste každý den 5 minut věnovat pozorování svého dechu. Výsledky se nedostaví hned, trik je v pravidelnosti a dlouhodobosti. Dýchání reguluje stresovou reakci a zejména dlouhý výdech uvolňuje napětí a úzkost. 

Zajímavé je i vedení emočního deníku. Poslouží vám k tomu aplikace Daylio nebo třeba i obyčejný diář. Zjistíte tak, co ji ovlivňuje, získáte perspektivu a uděláte krok k vybudování zdravějších myšlenkových vzorců.

V kanceláři soustředění podpoříte:

  •  používáním sluchátek, které ruší okolitý hluk
  •  stanovením časových bloků, kdy se budete věnovat konkrétním činnostem. Pomůže vám v tom například technika Pomodoro (25 min práce, 5 min odpočinku). 
  • vypnutím emailových notifikací na ploše i v telefonu

 

Zdroj: Sovijärvi, O., Teemu, A., Halmetoja, J.: Biohacker's handbook, 2018

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management