Děti a domácí vyučování

Tipy na online výukové platformy

Aktualizováno: 24. 4. 2020 20:00

Karanténa nejsou prázdniny aneb Jak fungovat doma s dětmi a nepřijít o rozum

V čase karantény musely zůstat doma nejen děti, ale také mnoho dospělých, pracujících na dálku. Kdo práci z domova zná, dobře ví, že základem je dodržovat pravidelný režim. To samé platí také pro děti. 

Den by měl proto začít jako každý jiný pracovní den. Děti tedy ráno vzbuďte, přimějte je vyčistit si zuby a ustlat postel. Po snídani určete místo, kde se budou věnovat školním povinnostem a jiné tvořivé práci. Nastavte hodinu, kdy děti s úkoly začnou a tu se pokuste dodržovat. Protože nejlepší schopnost soustředit se mají děti ráno, je vhodné, aby školní úkoly přišly na řadu jako první. Přestávky jsou samozřejmě možné, důležité však je, připomenou dětem, aby se k rozdělaným úkolům zase včas vrátily.

Děti jste zabavili dopoledne, ale ještě spousta času zbývá, co tedy dál? Nebojte se je zapojit do přípravy jídla či úklidu. Mohou vám pomoci s krájením, mícháním, prostíráním nebo také úklidem nádobí po obědě. Každé dítě může zároveň dostat podobu karantény za úkol činnost, kterou bude mít na starost. Například vyklízení myčky, vynášení koše či výměnu vody domácímu mazlíčkovi.

Odpoledne nepolevujte a zaměstnejte děti sledováním edukativních videí, která pro ně budou užitečná. Najdete je například na programu ČT Déčko (https://decko.ceskatelevize.cz), YouTube kanálu Na Ubrousek (https://www.youtube.com/channel/UCGOMoxcoWSX6m9j_6aGwzlQ) nebo v angličtině na The School of Life (https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel/playlists)    

Nesmíme však zapomínat ani pohyb, kterého budeme mít možná v příštích týdnech všichni nedostatek. Alternativou k běžným aktivitám, na které jsme zvyklí, může být například tancování ve hře Just Dance, dostupné pro herní konzole. Zapotí se u ní nejen děti, ale také rodiče. Hra Sports Champions pak nabízí několik druhů sportů, které si můžete vyzkoušet z pohodlí domova. Pokud nemáte doma herní konzoli, můžete si zacvičit vždy v čase 9:35 a 11:35 s českými olympioniky na programu ČT2 v rámci pořadu UčíTelka (https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/220553114000001/).

Jak si udržet kondici radí ve svých videích také armádní výsadkáři (https://www.natoaktual.cz/koronavirus-covid-vysadkar-chrudim-zelinka-cviceni-video-p34-/na_zpravy.aspx?c=A200318_130935_na_zpravy_m00).

17. 3. 2020 19:20

Koronavirus uzavřel v Česku všechny školy, žáci a studenti však nezahálí, učitelé jim zadávají úkoly přes internet. Způsoby výuky se liší podle věku žáků, zároveň je potřeba mít odpovídající vybavení na obou stranách. 

Existuje množství programů a webů, pomocí kterých mohou učitelé sestavovat své hodiny tak, aby v nich kromě standardního učiva nechyběly ani videa, odkazy, grafy či doplňující obrázky. 

Oblíbená je také Khanova škola - https://khanovaskola.cz - , která poskytuje žákům výuková videa matematiky, fyziky, chemie, biologie, dějepisu a dalších předmětů. Nakladatelství Fraus -https://www.fraus.cz/cs/ucenidoma - či Nová škola zpřístupnila veškerý svůj digitální obsah učitelům a žákům zdarma, a to na jeden měsíc. Do domácí výuky dětí se pustila také Česká televize, která spustila na programu ČT2 pořad UčíTelka, určený pro žáky prvního stupně základních škol. Pro starší žáky připravila ČT program Odpoledka. Dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, pak bude vysílat program Škola doma zaměřený na přípravu dětí na přijímací zkoušky.

Další tipy pro online vzdělávání dětí:

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management