Flexi (práce) - Cool & Sexy?

Flexibilní formy práce, práce na dálku, zkrácené úvazky. Jak vypadají reální lidé, kteří takto pracují a jejich zaměstnavatelé, jež jim to umožňují? Shrnutí praktických zkušeností prezentovaných na workshopu “Flexi - Cool a Sexy?” najdete v článku. Není všechno zlato, co se tváří jako podnikání z pláže...

„Slunce. Žvýkačka. Zábava. Efektivita. Pohoda. Strašidlo. Svoboda. Odpovědnost. Chaos. Budoucnost. Nizozemí. Trend. Průser. Výhoda.”

To všechno a ještě více jsou příklady první asociace skutečných lidí ze skutečných firem na termín „flexibilní formy práce”. O tématu se píše všude, kam se podíváte a většina velkých korporací ho má na seznamu obtížných věcí k řešení (nejspíše hned někde vedle diverzity a performance managementu).

Tento článek má proto ambici nabídnout čtenáři, místo omílaných statistik a obecných pravd, reportážní destilát reálných praktických zkušeností s hledáním a laděním flexibilních forem práce v ČR, o které se podělili účastníci tematického workshopu „Flexi - Cool & Sexy?” pořádaného komunitou Hnutí zaHRádkářů 11. 4. 2014.

Petr Skondrojanis, zakladatel portálů flexibilni.cz a hrkavarna.cz a známý HR dobrodruh, na úvod nastavil laťku naléhavosti problému shrnutím tvrdých fakt z pracovního trhu:

    • podíl flexibilních / částečných pracovních úvazků tvoří v ČR 5 %

    • průměr EU je 19 % a např. Německu, Rakousku, Velké Británii a (samozřejmě) v Nizozemí šplhá tato hodnota i nad 20 %.

Přidal k tomu empiricky doložený dojem, že v našich luzích a hájích zatím panuje velmi malá připravenost fungovat na bázi otevřenosti a důvěry vyvážené osobní odpovědností nejen u firem jako celků, ale právě na straně zaměstnanců, pro něž by přitom větší volnost měla znamenat naplňování přirozené potřeby.

Pro další příspěvky a související diskuse jsme tak hned získali extra motivaci ukázat, co všechno se již kde daří a dá se sdílet jako inspirace a možná zárodek „dobré praxe”.

 

Rukavici zvedly dámy z HR týmu Skupiny RWE - Barbora Urbanová a Hana Slepičková se po návratech z mateřských dovolených postupně dopracovaly k milimetrově vyladěnému sdílenému úvazku, a to hlavně díky vlastní iniciativě, otevřenosti a poctivé práci na vzájemné důvěře. Cestu s nimi prošlapávala jejich manažerka Erika Vorlová - bez jejího odhodlání a pochopení pro individuální potřeby by dnes v RWE takovou ukázkovou success story a zásobárnu rad nad zlato těžko hledali.

    • „Společná odpovědnost nefunguje. Bez důvěry a otevřenosti k druhému to nejde.”

    • „Půl úvazek + půl úvazek > 1 úvazek, jednoznačně.”

 

Pod kotlem ještě řádně přitopil Lukáš Brzák, Cisco Systems - „mimozemšťan z home officu”, jak sám sebe tituloval. Názorně demonstroval, jak technologie pro vzdálenou spolupráci již dnes těm, pro něž je to přirozená potřeba, umožňují naprosto komfortně a efektivně pracovat a dokonce i budovat a rozvíjet tým doslova odkudkoli, kde se dá nalézt klidný kout a připojení k internetu.

    • „Práce je to, co dělám, ne místo, kam chodím”, zněla dopolední mantra důsledného sebeřízení.

    • Kdo zvládá špičkově řídit svou osobní produktivitu, má ve flexibilním prostředí kvalitu svého života plně ve svých rukou.

 

Aneta Steiglová a Tomáš Doležel z Telefónica CR pak vykroužili elegantní slalom mezi řešením specifických potřeb vracejících se maminek, stážujících studentů, back office oddělení pilotně pracujícího komplet z domova a obchodníků sdílejících pracovní místa.

    • „Po třech měsících má vlastní projekt až 60 % studentů, kteří u nás na part time při studiu pracují.”

    • „Pracující maminky podporujeme finančním příspěvkem, který je vyplácen až do dvou let věku dítěte."

 

No a následně už propukla diskuse, v níž zazvonila řádka pěkných aha-momentů. Shrňme si je, jak se na Poradnu sluší, do několika praktických tipů. Zaručené asi nebudou, ale můžete si být jisti, že jejich autoři si cestou k nim už za vás párkrát ústa nabili:

1. HR nástroje a procesy samy o sobě moc neřeší.
Vždy zkoumejte, jak je nejlépe využít pro konkrétní lidi a situace. Nezamotejte se do „sociální spravedlnosti” (všechno všem nefunguje) a pracujte s reálnými potřebami a organickou poptávkou zevnitř firmy.

2. Propojujte generace.
Zdaleka ne všichni živí lidé jako by vypadli z těch pěkně barevných infografik, paušalizujících motivace a potřeby podle ročníku narození.

3. Když vám něco zafunguje, chlubte se.
A jděte zbytku firmy příkladem („success stories”).

4. Milujte technologie.
Online komunikace, kolaborace a project management je tu po ruce, kdykoli, pro všechny. Jen nezapomínejte, že co do uživatelské náročnosti, nesmí stát lidem v cestě.

5. Suplujte stát.
Například finančním příspěvkem pro vracející se maminky. Že je to vlastně na hlavu? Trochu je - tak v rámci svých zaměstnavatelských možností vyvíjejte tlak na volené zástupce, aby ta cesta k případným 20 % podílu flexi práce nemusela být až tak zbytečně trnitá.

celý článek na portálu HR News: Flexi - Cool & Sexy?

 

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management