Naučte se měnit perspektivu

Vyzkoušejte si, jaké je to změnit pohled na problémy a životní komplikace.

Výzva: Zkusím změnit perspektivu

Předpokladem mentální odolnosti je schopnost dívat se na nepříznivé situace jinou optikou. Dobrá zpráva je, že nemusíte být rozenými optimisty, nahlížení na situace z různých úhlů se dá naučit. Pojďme si to tedy prakticky vyzkoušet. Tenhle měsíc si všímejte, co všechno vás trápí, rozčiluje, z čeho vám zkrátka není dobře. Dané situace si rozeberte podle následujícího klíče:

  1. Popis situace - co nepříjemného se vám stalo
  2. Jak o tom uvažujete nyní
  3. Jaký je následek tohoto uvažování, jak se cítíte
  4. Zkuste si toto uvažování rozmluvit
  5. Jak se situace mění?

Je to nejasné? Podívejme se na příklad:

  1. Popis situace: Pořád se mi nedaří dodržovat termíny, nechávám si práci na poslední chvíli a pak nestíhám.
  2. Jak o tom uvažujete nyní: Jsem neschopný/á a moc si nevěřím, mám pocit, že ty úkoly nezvládnu, proto je odkládám a nechce se mi do nich. 
  3. Jaký je následek tohoto uvažování, jak se cítíte: Je mi z toho nanic, jsem v bludném kruhu. Jsem kvůli tomu navíc nepříjemný/á i na partnera/ku.
  4. Zkuste si toto uvažování rozmluvit: Zkusil/a jsem už opravdu všechno? Netočím se v kruhu proto, že jsem nic nezměnil/a? Zkusím si nainstalovat aplikaci na měření času, během kterého se budu soustředit jenom na daný úkol a budu si dělat pravidelné pauzy. Zkusím si úkoly rozdělit na menší, aby nebyly takový strašák.
  5. Jak se situace mění? Už to dělám týden a fakt se mi ulevilo. Mám ze sebe lepší pocit, protože věci tolik neodkládám a dokážu se lépe soustředit. 

 

Přiznáváme, není to snadná záležitost. Ale od toho je to výzva :) Pokud byste potřebovali poradit, neváhejte nám zanechat komentář (jsou soukromé).

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management