Resilience není o tom, kolik vydržíte

Zatnout zuby a vydržet, to dlouhodobě opravdu vydržet nejde.

Když se řekne odolnost, možná si představíte zabláceného, zpoceného vojáka, který se plazí pod ostnatým drátem, zatíná zuby, mele z posledního, ale jede. Čím víc toho vydržíme, tak tím odolnější budeme. Být odolný/á znamená pracovat do úmoru, dlouho do noci, přes víkendy a přes mrtvoly. No, takhle to úplně nefunguje.

Zapomněli jsme totiž na jednu věc - regeneraci a odpočinek. Můžeme mít růstový mindset  podle knížek, pozitivní náhled na život, kupu přátel, partnera nebo partnerku, která nám je oporou, ale pokud nebudeme odpočatí, tak dlouho fungovat nevydržíme. Dokonce i da Vinci rád během své práce odpočíval a svému mecenáši, kterému se to nelíbilo, řekl, že i největší géniové někdy dokážou více, když pracují méně.

Nedostatek odpočinku může být výsledkem nekvalitního, přerušovaného spánku, stravou, která není výživná, nebo taky přetěžováním našeho mozku neustálou kontrolou mobilu. Znáte to asi sami. Odejdete z práce, ale cestou ještě nad ní přemýšlíte, bavíte se o ní při večeři a před spaním uvažujete, co všechno musíte zítra stihnout. Navíc technologie nám umožňují mít práci neustále v kapse, což se hodí, ale zároveň můžeme spadnout do pasti a kontrolovat pracovní maily, když už to opravdu není potřeba.

Klíčem k resilienci je vynaložit vysoký výkon po určitou dobu, ale pak se umět na chvíli zastavit, vydechnout, nadechnout a zkoušet znovu.

Tato myšlenka je založena na principu homeostázy, tedy rovnováhy našeho vnitřního prostředí. Stejně tak mozek neustále balancuje mezi regenerací a podáváním výkonu. Čím víc výkonu podáváte, tím více regenerace potřebujete, jinak to dlouhodobě fungovat opravdu nebude.

Jak se tedy dát dohromady? Bohužel pouhé skončení pracovní činnosti nestačí. Výkon je potřeba vyvážit krátkými přestávkami na relaxaci - můžete zkusit procházku, protažení nebo meditaci. Velmi důležité je i to, co děláte po práci. Pokud jdete domů a před spaním koukáte na zprávy, opět svůj mozek nenecháte odpočinout. Zkuste se zamyslet, co by vás bavilo dělat místo toho. Nezapomeňte, že v každém věku můžete začít něco nového.

 

Zdroj: https://hbr.org/2016/06/resilience-is-about-how-you-recharge-not-how-you-endure

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management