Zázvorová limonáda/čaj s goji

Hřejivá i osvěžující vitamínová bomba, to je druhý název tohoto nápoje.

Goji je komerční název pro plody dvou velmi příbuzných rostlin – kustovnice cizí (Lycium barbarum) a kustovnice čínské (Lycium chinense). Obě tyto rostliny patří do čeledi lilkovitých a svůj domov mají v jihovýchodní Evropě a Asii. Bobule této rostliny jsou v přírodní medicíně, především čínské a tibetské, používány po staletí.

Goji bývá opěvována především kvůli své vysoké výživové hodnotě. Bobule obsahují jedenáct minerálů, osmnáct aminokyselin, šest základních vitamínů, stopové prvky, polysacharidy, mastné kyseliny, karotenoidy (např. beta-karoten), fenol,  kyselinu linoleovou, antioxidanty a jiné.

V tradiční čínské medicíně jsou goji, díky svému obsahu antioxidantů, používány k léčení kardiovaskulárních a zánětlivých onemocnění, přičemž se neužívají jen samotné bobule, ale také výluhy z kořene nebo listů rostliny. Konzumace goji prý také pomáhá při poruchách zraku, jako je třeba zelený oční zákal nebo degenerace žluté skvrny. Dále je používána k léčení onemocnění jater, sexuálních poruch a neplodnosti, a jako prevence rakoviny. (nazeleno.cz)

Zázvorová limonáda s goji podle Sarah Britton:

1 porce

  • 2 lžíce goji
  • 1 1/2 hrnku vody
  • 1 lžička čerstvého zázvoru – oloupejte a nakrájejte na malé kostky
  • 1/2 citronu
  • med – pokud potřebujete dosladit

Namočte goji minimálně na jednu hodinu do vody, aby změkla.

Přidejte k ní všechny ostatní ingredience, dobře vše rozmixujte a podávejte s plátkem citronu a s ledem.

Pokud budete vařit čaj, tak zalejte goji horkou vodou, nechte chvíli louhovat. Pak přidejte kapku zázvoru, citron a med. Goji nevyhazujte, naopak, po vypití čaje ji snězte.

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management