7 způsobů, jak nám technologie ovlivňují mozek

Technologie nemají na nás jenom negativní vliv.

Jestli chceme nebo ne, technologie nám výrazně zasahují do života. Nejen, že nám umožňují téměř neomezený přístup k informacím a nabízejí možnost se realizovat jak nikdy předtím, ale ovlivňují nás i na fyziologické úrovni. Jak konkrétně?

1.  Sníme v barvách

Výzkum skotské univerzity v Dundee poukázal na zajímavý fakt, že dospělí starší 55 let, kteří vyrůstali v domácnosti s černobílou televizí měli častěji černobílé sny. Mladší generace, pro kterou už barevná televize byla běžnou součástí života snila naopak častěji barevně. Tato korelace byla potvrzena i v dlouhodobém výzkumu snění probíhajícím mezi lety 1900-1950.

 2.  Zažíváme fenomén FOMO

FOMO je zkratka pro Fear Of Missing Out - tedy strach z toho, že o něco přicházíme. Je spojen s používáním sociálních sítí, kde jsme neustále vystaveni všem těm zajímavým a úžasným věcem, které dělají naši známí a nejen oni. Pokud zrovna sedíte doma a koukáte na film s pivem v ruce a brambůrkami, může vás chytnout nepříjemný pocit z toho, že byste třeba měli dělat něco jiného a že váš život je nudný a protéká vám mezi prsty.

 3. ... a syndrom fantomové vibrace telefonu 

Studie z roku 2012 zveřejněná v magazínu Lidé a počítače ukázala, že 89 % z 290 studentů uvedlo, že pociťují vibrace telefonu, i když nevibruje. Mozek si totiž může špatně interpretovat některé signály těla, třeba svědění, jako vibraci telefonu. 

 4. Nemůžeme pořádně spát 

Pokud bojujete s nespavostí tím, že se před spánkem koukáte na seriál nebo na sociální sítě v mobilu, moc si tím nepomáháte. Určitě jste už slyšeli, že modré světlo z obrazovek narušuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, což následně negativně ovlivňuje i náš spánkový cyklus. Zkuste alespoň hodinu před spánkem nekoukat do telefonu ani počítače a nastavte si od určité hodiny na svých zařízeních noční režim, který tlumí modré světlo. 

5. Naše paměť a soustředění se zhoršuje

V roce 2007 neurovědec Ian Robertson udělal průzkum na 3000 lidech a zjistil, že mladší respondenti byli v porovnání se staršími méně schopní vybavit si standardní osobní informace, jako třeba datum narození blízké osoby.  87 % respondentů nad 50 let tento údaj bez problému uvedlo, přičemž ve věkové kategorii pod 30 let to bylo jenom 40 %.

Ano, žijem v době, kdy se nemusíme učit hlavní města afrických států, ale je to jeden ze způsobů, jak trénovat mozek, aby vám sloužil i ve stáří.

Pozornost a schopnost soustředit se jsou taky oslabené, což je dáno tím, že jsme si zvykli konzumovat elektronický obsah tak, že text skenujeme, přeskakujeme videa a podobně, Nezapomínejte na staré dobré knihy :)

 6. Máme lepší vizuální schopnosti

Akční počítačové hry nemusíme zatracovat. Studie z roku 2013 z univerzity v Iowě  ukázala, že pokud hrajeme střílečky, u kterých je nutné rychlé rozhodování, tak se nám zlepšují i vizuální schopnosti. Na druhé straně ale klesá schopnost potlačit impulzivní chování, což může zvyšovat agresivitu.

7. Více tvoříme

Technologie nám poskytují nekonečný prostor pro vyjádření našich názorů, postřehů nebo uměleckého pnutí. Můžeme prakticky cokoliv, stačí se podívat na pár videí na Youtube a pochopíte, že hranice toho, co si najde svoje obecenstvo, neexistují. Tvoření a jeho publikace nikdy nebylo snazší. Není ale nutné něco produkovat, můžete sdílet a interagovat s už vytvořeným obsahem, co vás nakonec může inspirovat k vlastnímu sebevyjádření. 

 

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management