Jak si vybudovat emoční agilitu

Mentální i emoční odolnost můžeme trénovat stejně jako svaly.

V předchozím článku jsme psali o emoční agilitě, která je nezbytným předpokladem psychické odolnosti. Pokud dokážeme rozpoznat své emoce a myšlenkové a emoční vzorce, můžeme s nimi dále pracovat. Jak si tedy emoční agilitu vybudovat?

Rozpoznejte vzorce ve svém myšlení a prožívání

Není to zrovna jednoduchý krok, ale je to nezbytný základ. Jedním ze způsobů, jak rozpoznat emoční nebo myšlenkový vzorec je jistá rigidita a repetitivnost. Tedy když si dookola opakujeme nějakou myšlenku a jsme na ní zaseknutí, což nás stojí mnoho energie.

Pomůže nám odstup a rozpoznání emocí a myšlenek jako emocí a myšlenek. Ano, možná to nedává smysl, ale je důležité si uvědomit, že myšlenky a emoce jsou něco, co přichází a odchází. Rozvíjet tento odstup můžete pomocí mindfulness technik https://www.moje-vitalita.cz/detail/vsimavosti-k-lepsi-koncentraci-146

Přijměte je

Nemusíte kontrolovat každou emoci, kterou v danou chvíli pociťujete. Zkuste je otevřeně přijmout a dát ji prostor Dejte si pár hlubokých nádechů a všimněte si, co se právě v ten moment děje. Na chvíli se vám tím uleví, ale vyhráno ještě nemáte. Toto zastavení vám umožní získat odstup a posoudit, co přesně v dané situaci děje. Pokud vás třeba naštve kolega, možná je to tím, že šlo o něco důležitého. Když je to důležité, jak jinak to lze vyřešit než křičením? Neznamená to, že jste hněv potlačili, naopak. Prozkoumali jste ho a rozhodli se dle toho jednat.

Jednejte podle svých hodnot

Když se naučíte rozpoznávat a přijímat emoce a myšlenky, je načase jít do akce. Jak se ale rozhodnout, podle čeho jednat? Dobrým vodítkem jsou hodnoty. Bude vaše reakce vám/situaci/firmě prospěšná? Je to krok v souladu s tím, jakým/jakou jste nebo chcete být? Emoce a myšlenky neustále proudí a mění se, hodnoty jsou ale stabilnější v čase, takže nám mohou sloužit jako kompas.

Jsme plně online!
KONZULTACE, WEBINÁŘE, E-LEARNING
ŽIVÉ KONZULTACE, WEBINÁŘE, STREAMY
Krizový management a leadership, manažerské rozhovory na dálku, krizová intervence, svěží mysl a koncentrace a další témata.
E-LEARNING
MOZEK V KONDICI
Kurzy z řady Mozek v kondici jako microlearning videa a online akademie na platformě Digiskills.cz. Dostupné po bezplatné registraci.
PŘEJÍT NA E-LEARNING
testovací přístup
ENERGY
MANAGEMENT
Energy management upevňuje celostní základy dlouhodobě vysokého výkonu. Soustředí se na praktické dovednosti pro chytré průběžné hospodaření s energií.
Více o našem přístupu a o tom, co pro nás znamená energy management