Výzva

Do nového roku zdraví!

Pokud jde o zdraví, většina lidí se spoléhá na logické a léty prověřené metody, které jsou ve valné většině značně přímočaré. Chcete zhubnout? Jezte míň. Máte málo energie? Spěte víc. Ale existují i takové rady, které jsou v rozporu s naší intuicí - a přesto fungují a jsou vědecky prověřené.

Připíjíte na zdraví?

Alkohol jenom škodí. Červené víno je dobré na srdce. Nejrůznější podobná doporučení si protiřečí a nás přivádějí do rozpaků. Jak to s tím alkoholem a zdravím vlastně je?

Pohybem ku zdraví

Význam pohybu pro naše zdraví byl jasný už našim prapředkům. Na konci středověku mezi lékaři kolovalo rčení, že pohyb možná nenahradí všechny léky, ale ani když použijeme všechny léky dohromady, tak nenahradíme pohyb. O této pravdě asi dnes už nikdo nepochybuje. Podívejme se podrobněji, proč a jak bychom se měli hýbat.

Zdravé návyky nebo zlozvyky

Jsou tak zakořeněné, že mění strukturu našeho mozku i jeho hladinu neurochemikálií. Výsledkem je silné bažení (odborně craving), které nás přepne do režimu autopilota a nakonec nás nutí podlehnout.

Mikrobiom - co je to?

Podobně, jak je to s genetickou výbavou, která je u každého člověka jedinečná, má každý z nás i jedinečné mikrobiální vybavení. Naše tělo jak zevnitř (například v trávicím traktu), tak zvenčí osidlují pouhým okem neviditelní společníci – různé mikroorganismy, jako například bakterie, viry, houby apod.

Mikrobiom a zdraví

Vědci ve 21. století objevili, že v lidském těle se nachází nový orgán. Ale narozdíl od srdce, mozku, plic a dalších již známých anatomických struktur se tento orgán neskládá z lidské tkáně, nýbrž z bilionů bakterií. Říká se mu mikrobiom.

Pomůžou bylinky?

Chřipkové viry se tetelí radostí neb mají na svém kontě velké množství nakažených. Trápí vás kašel, rýma nebo bolest v krku? Sáhněte po vhodných přírodních prostředcích a nezvané útočníky vyžeňte. Poradíme vám, jak na to.

Máte psa?

Kdo má psa, žije déle a je v lepší kondici :-)